Aktuální články
Léčivá hudba ověřená lékařským výzkumem. Lékařský, matematický a vědecký důkaz, jež dokládá účinnost posvátné léčivé hudby
V centru pro výzkum rakoviny Sloan Kettering (MSKCC) v New Yorku byly od roku 2011 hrány dětským pacientům meditace s mantrami. Tito pacienti trpěli neuroblastomem, nejobvyklejším extrakraniálním solidním nádorem v dětství a nejčastějším nádorem v kojeneckém věku.
Tyto nádory vznikají a rozvíjejí se v tkáni sympatického nervového systému a velmi často se rozšiřují (vytvářejí metastázy) do dalších částí těla před tím, než jsou diagnostikovány. Standartní léčba se dnes skládá z imunoterapie, protilátek vytvořených k ničení nádorů. Jakkoliv tato léčba zvýšila šanci na přežití z bezmála 100% úmrtnosti na 80% dočasné úlevy, je časově náročná a bolestivá. Tyto protilátky rozpoznávají a útočí na konkrétní molekulu, která je v nadbytku vytvářena nádorovou tkání, ale je také přítomna v normální tkáni periferních nervů. Důsledkem toho děti dostávají vysoké dávky opiátů ve snaze omezit bolest během léčby, která je aplikována pravidelně každý týden. Nejvyšší povolená dávka opiátů je ale nezbavuje silné bolesti.
Meditace s mantrami jako lékařský zákrok
Od té doby, co bylo prokázáno, že meditace v rámci výzkumu u dospělých ulevuje bolesti, byl vytvořen vedoucí tým vědců, aby studoval efekt meditace s mantrami v tomto akutním klinickém prostředí pro malé děti. Vedoucími týmu jsou lékaři Sonia Sequeira, PhD, a Mahiuddin Ahmed, PhD, z centra pro výzkum rakoviny Sloan Kettering. Vytvořili hypotézu, že tato forma meditace může být nejefektivnější, protože je hudební, snadno se naučí, snadno se monitoruje a nevytváří jazykovou bariéru. Meditační program se skládá s jemného protažení (to je důležité, protože děti leží v posteli po dlouhou dobu), dechových cvičení (pranajáma), muder (vayu, střední pilíř a tatva) a mantry (obvykle RaMaDaSa Adagio, Guru Ram Das a I Am nahrávek Dr. Josepha Michaela Levryho, které se dětem opravdu líbí). Většina sezení začala 20 minut před aplikací protilátkové terapie a pokračovala po dobu 30 minut nebo déle, když vrcholila bolest, jež trvala asi tak hodinu. Rodiče a překladatelé pro mezinárodní rodiny se vždy přidali a společně si tuto praxi užili. Děti již od věku 3 let byly schopny dokončit 11 minutové zpívání, bez ohledu na to, jakým jazykem mluvily. Závěrem této pilotní studie bylo, že meditace s mantrami jsou uskutečnitelným klinickým prostředkem pro děti ve věku 3-13 let. Navíc jedno sezení s mantrou vedlo k 14% snížení podávaných opiátů. To je velmi významné v rámci opakovaných sezení. Tyto výsledky byly publikovány v Časopise pro pediatrickou onkologii a hematologii. (1)
Co se týká budoucnosti použití meditací s mantrami v rámci lékařské léčby a s podporou pediatrů v MSKCC, vědci plánují větší studii, aby prozkoumali účinnost manter na tuto populaci. Speciálně nás zajímá podívat se na délku dočasného útlumu a přežití za použití biologických opatření. Pomůže aktivování bloudivého (10. hlavového) nervu dosáhnout polevení nemoci v tkáních sympatického nervového systému? Sníží zvuková meditace biologické markery, které předpovídají špatný výsledek a nízkou šanci na přežití? Aby pomohli odpovědět na některé z těchto otázek, vědci nedávno započali studii se zdravými dobrovolníky, za účelem lepšího porozumění mechanismu zvukové meditace a byli schopni tyto výzkumy použít na dětské pacienty s rakovinou. Těšíme se, že s vámi budeme sdílet, co jsme zjistili, jakmile studii zakončíme.
Získání znovunalezeného uznání a ocenění pro matematiku léčivé hudby
Majestátní akordy a melodie „Kánonu v D-dur“ od Johanna Pachelbela je známá miliónům posluchačů, ale není to proslulost tohoto díla, jež mu vysloužilo hlavní roli ve velmi uznávané nahrávce Ra Ma Da Sa (Adagio) od Dr. Josepha Michaela Levryho. Dr. Levry, který byl schopen využít svého vzdělání jako inženýr a v oblasti metafyziky, ocenil matematickou dokonalost, kterou Pachelbel vnesl do kompozice, stejně tak jako Alissa Crans, profesorka matematiky na Loyola Marymount univerzitě. Ve skutečnosti je Božská duchovní moudrost matematikou spirituality a čím více člověk studuje univerzální zákony, tím více si nemůže pomoci, ale musí obdivovat vrozenou poezii v číslech. Prof. Crans byla schopna přeložit známou Pachelbelovu melodii do matematické rovnice, která pak může být vyjádřena jako geometrický vzorec, jež odkrývá formu obsahující dihedrální symetrii. (2) Hojný výskyt dihedrálních skupin je možné nalézt v přírodě, od tvaru sněhové vločky, těla hvězdice, po přizpůsobení molekul DNA během proteinové syntézy. Za svůj objev byla oceněna Národní cenou Mertena M. Hasse na sněmu Americké matematické asociace v roce 2011.
To vysvětluje, proč Pachelbelův Kánon, jakkoli jednoduchá melodie pro naše uši, je ve skutečnosti hluboce komplexní, jehož polyfonické a homofonické struktury nám zanechávají klíč jeho majestátního původu. Tato melodie vytváří pocit míru a harmonie, který může být popsán jako pocit, když se „vracíte domů“, do domova, se kterým mnoho z nás ztratilo kontakt na naší cestě evoluce. Stejně tak jako dvojčata, která vyrůstají ve dvou různých rodinách, si nemůžeme pomoci, ale musíme milovat vřelé objetí Pachelbelova Kánonu pokaždé, když prožijeme zkušenost s naším harmonickým znovusjednocením. Podle studie uskutečněné v roce 2001 na Monash University v Austrálii, samotný poslech Pachelbelova Kánonu zabraňuje zvýšení pocitu úzkosti, krevního tlaku a srdečního tepu v okolnostech kognitivního stresu ve srovnání s lidmi, kteří neměli ochranu tohoto „mocného Kánonu“. (3) Mezi dalšími významnými výzkumy existuje studie, která ukazuje, že při poslechu této melodie se srdeční rytmus pacientů zlepšil a stal pravidelnějším.
V tuto chvíli jste si již pravděpodobně udělali přestávku ve čtení tohoto článku a pustili si nahrávku Pachelbelova Kánonu. Zdá se, že příznivé účinky této klasické nahrávky jsou nekonečné a co se týká hudby Dr. Levryho, nic není náhoda. Tím, že vrství dávnou léčivou mantru Ra Ma Da Sa s touto velmi uklidňující melodií, výsledkem je revoluční hudební dílo, které nemá srovnání ve schopnosti obnovit naše zdraví. To, co činí tuto nahrávku tak silnou, je, že namísto, aby použila původní basovou harmonickou progresi, použitou Pachelbelem, Dr. Levry používá alternaci „základních“ akordů s akordy, ve kterých třetí z akordů je v basu, což z něj činí akord první polohy. Interval mezi harmoniemi mantry a základními akordy vytváří známý Zlatý poměr neboli Fibonacciho číslo (0.618), které můžeme také najít v kresbě Vitruvianského muže Leonadra Da Vinciho. Zlatý poměr, také známý jako Božská proporce, je k nalezení v rámci celého lidského těla. Změřte například vzdálenost od vrcholku hlavy k zemi a vydělte tento poměr vzdáleností pupíku od země, získáte číslo FÍ. Číslo FÍ je možné získat s Fibonacciho posloupností. Tento symbol a zlatý poměr uctíval Pythagoras. Dávní mystikové spolu s vědci prohlašují FÍ neboli 0.618 za Božský poměr. Tato úžasná hudební nahrávka používá toto krásné, božské číslo pro léčení.
Základní strukturou nahrávky Ra Ma Da Sa od Dr. Levryho je sestup 3-2 (kde 2 je na cestě k 1). Stejná dvoukřížková linie basu a harmonická sekvence je neustále opakována, celkem 28krát. Z úhlu pohledu vědy čísel, je to kontinuální vzestup a sestup ze Země na Nebe a z Nebe na Zemi. Podle Božské duchovní moudrosti to zobrazuje matematický vzorec metafyzického zákona léčení, který byl jako první popsán Hermem Trismegistem na Smaragdové desce, která je nejrannějším historickým záznamem metafyzického principu transmutace (přeměny). Zde se praví, „Vystup s velikou moudrostí a prozíravostí od Země k nebi a znovu sestup z nebe na Zemi a přijímej síly věcí hořejších a dolejších.“ Smaragdová deska (Tabula Smaragdina) byla velmi vysoce ceněna evropskými alchymisty jako základ jejich umění a hermetické tradice, protože obsahovala tajemství transmutace. Jakmile je toto aplikováno na léčení, tento proces, jednoduše řečeno, mění nemocné tělo ve zdravé.
Stejné osmiakordové progrese, jež jsou použity v sekvenci v kompozici Ra Ma Da Sa a Pachelbelova Kánonu, jsou uspořádány takto: D dur (tónika), A dur (dominanta), B moll (submedianta), F# moll (medianta), G dur (subdominanta), D dur (tónika), G dur (subdominanta) a A dur (dominanta). Dle zákona vzájemné souvislosti každá nota souvisí s částí lidské anatomie. Co je fascinující zde zmínit, je, že první nota D dur aktivuje mysl a nervový systém a poslední nota A dur stimuluje buňky a regeneraci tkání. Mohlo by se zdát, že Ra Ma Da Sa Dr. Levryho usiluje o přenastavení těla, aktivuje vrozený léčivý proces tím, že mu kontinuálně přináší základ zdraví, jež je zakódované v této krásné jednoduché melodii. Díky těmto novým poznatkům je snadné znovu získat ocenění pro toto hluboce léčivé CD.
Moc a síla modlitby a meditace v jejich použití pro léčení mají dlouhou tradici, která potvrzuje jejich efektivitu nejenom v rámci bezpočtu osobních svědectví, ale také díky lékařskému výzkumu na celém světě. Například studie, která byla uskutečněna v San Francisco General Hospital, studovala účinek modlitby na 393 pacientů se srdečními chorobami. Za polovinu z nich se modlili lidé, kteří je osobně neznali, pouze věděli jejich jména. Tyto pacienti měli méně komplikací, méně častěji zápal plic a nepotřebovali tolik léků. Také se rychleji uzdravili a dříve odešli z nemocnice. (4) V našem porozumění energii a záměru ve 21. století je důležité zde poznamenat, že léčivé účinky modlitby a meditace nejsou omezeny vzdáleností. Dobrým příkladem je zkušenost Dr. Roberta Mirshaka s nahrávkou Ra Ma Da Sa. Dr. Mirshak byl na návštěvě svého otce, který byl v tu dobu v nemocnici díky různým srdečním komplikacím a nebylo jisté, zda to přežije. Ten večer mu zavolala jeho žena a řekla mu, že skupina lidí bude dělat meditaci a pošle léčivou energii jeho otci za pomoci melodie Ra Ma Da Sa.
Dr. Mirshak je držitelem doktorátu v hudebním umění a práci s hlasem a má akademické porozumění léčivým melodiím. Jakkoli je skeptický, tato zpráva jej dojala a přivítal toto milé gesto: „Aniž by o tom můj otec věděl, v ten okamžik, co se zpěv manter odehrával, můj otec řekl, že viděl Anděly, posadil se na nemocniční posteli a mluvil o tom, jak krásné světlo v ten okamžik bylo. Do té doby nevěřil, že takováto zkušenost je možná a po pravdě, já také ne. O dva dny později byl můj otec propuštěn z nemocnice, kdy lékaři i rodina byli dokonale vyvedeni z míry jeho rychlým zotavením. Lékaři nevěděli, jak je možné, že se tak rychle zotavil. Srdce mého otce je od té doby silné a zdravé. Tato událost změnila můj život i život mého otce. Od té doby je jiným člověkem.“
Nová hranice medicíny
Může změna v dechovém rytmu během meditace se zvukem nebo mantrou vést ke značnému zlepšení funkce mozku a vrozené imunity? Pro odpověď na tuto otázku lékaři Sonia Sequeira, PhD a Mahiuddin Ahmen, PhD z centra pro výzkum rakoviny Sloan Kettering započali studii o efektu zvukové meditace na geny, mozek, srdce, imunitu a autonomní aktivitu. Tým vědců náhodně vybral 30 lidí, kteří měli různou úroveň zkušenosti s meditací, kteří dělali 3 různé sestavy manter. Aby byla tato praxe dána do perspektivy, normální člověk má dechový rytmus 10-14 dechů za minutu. Bloudivý (10. hlavový) nerv, který je zodpovědný za obnovu našich energetických a imunitních zdrojů po stresující události, je aktivován, jakmile je počet dechů snížen na 7-5 za minutu a tyto mantry (Sat Nam Wahe Guru, Guru Ram Das a Ra Ma od Dr. Levryho) snižují dech na 3,5-2 dechy za minutu. Předpoklad byl, že tato výrazná změna v dechovém rytmu nejenomže vyvolá stav uvolnění, který sebou přinese výraznou změnu v srdci, mozku a ve vyjádření genů (Jacobs et al., 1996, Lazar et al, 2000, Benson et al, 1975, Dusek et al, 2008), ale také způsobí hluboké, jedinečné změny v propojení a funkci mozku díky vlivu bloudivého nervu a jeho dlouhodobému vlivu na endokrinní a vnitřní imunitu. Toto je, pokud víme, první studie, která se do detailu zaměřuje na mechanické efekty zvukové meditace.
V tuto chvíli je součástí studie 10 účastníků a jsou prozkoumány základní faktory, které mohou mít vliv na výsledek, jako například věk, dosavadní meditační zkušenost, zdraví a zda píší levou rukou. Výzkumní pracovníci porovnali jejich uvědomění, fyzické a emoční zdraví, pocit propojení s lidmi před a po 40 dnech. Také měřili schopnost účastníků řešit problémy a dělat rozhodnutí. Na začátek studie byli účastníci napojeni na EEG a EKG, kde byla monitorována jejich aktivita mozku, srdce a autonomního systému po dobu 20 minut, když meditovali. Účastníci pak byli požádáni, aby praktikovali doma a vedli si deník toho, jak plní zadání. Po 40 dnech se vrátili a na EEG a EKG byla monitorována jejich poslední meditace. Zároveň byly odebrány vzorky slin na začátku i na konci pro analýzu RNA, DNA a imunity. Data jsou v tuto chvíli ještě zpracovávána, ale již teď vidíme zajímavé poznatky. Účastníci, jež měli dlouhodobou meditační praxi měli vyšší skóre v uvědomění a schopni řešit problémy ve srovnání s nováčky. Také měli nejvyšší tonus bloudivého nervu na začátku, což ukazovalo na to, že po létech praktikování získali odolnost, která má trvalý účinek. Toto také naznačuje nadvládu srdce nad procesy mozku. Aktivity mozku v různých pásmech jsou pozoruhodně synchronizovány během meditace s mantrou a díky tomu jsme schopni vidět různé charakteristické rysy během pranajámy, mantry a modlitby. Dále tato data budou srovnávána s daty nováčků a s rozdíly u nováčků, kde budou zkoumány účinky před a po jedné meditaci s mantrou, stejně tak jako před a po 40 denní praxi. Toto ukáže, jako zvuková meditace vytváří fyzické a emoční zdraví při meditační praxi v délce 20 minut denně po dobu 40 dní. Aktivita mozku a srdce bude dána do souvislosti s důležitými imunitními molekulami, speciálně s těmi molekulami, které jsou narušeny u chronických nemocí jako je rakovina a kardiovaskulární komplikace. Tým vědců použije tato měřítka v rámci pediatrického projektu v MSKCC. Tento projekt vzbudil zájem v rámci studia pediatrické bolesti a paliativní péče a v oboru integrační medicíny pro dospělé, odkud vědce požádali, aby spolupracovali s širší demografií.
V létě roku 2015 byl meditační výzkumný tým pozván, aby vyučoval meditační praktiky zdravotní personál na pediatrické klinice na jednom z jejich ozdravných pobytů. Bylo to tak velmi dobře přijato, že byl okamžitě zahájen měsíční ranní meditační program. Na základě tohoto programu bude učiněna studie ke zkoumání efektů zvukové meditace na vyčerpanost zdravotních sester a jejich kvalitu života. V rámci úkolu poskytnutí nejlepšího základu pro regeneraci a vyléčení pacientů se teď plánuje zkoumat efekty této praxe na vyčerpání pediatrických chirurgů, kvalitu života a důvěru pacientů ve schopnosti lékaře.
Vytváření Institutu pro vědu meditace: Nastavení zdravější budoucnosti díky lékařskému výzkumu o účincích praxe meditace s mantrami v klinickém prostředí
Institut pro vědu meditace byl založen jako nezisková organizace, která zajišťuje celistvost a rámec těchto výzkumných programů. Aby byla pokryta potřeba v rámci vědecké komunity, vznikla v roce 2013 série konferencí na téma pokroky v meditačním výzkumu, která zkoumá různé meditační tradice. V září 2015 zde prezentovalo 20 řečníků z USA, Kanady a Indie a zúčastnilo se 155 lidí z 5 kontinentů v MSKCC. Tyto konference se staly známé díky své vědecké přísnosti a otevřenému přístupu k dávným tradicím. Bylo napsáno 20 prací pro publikování v ročence New Yorské Akademie Věd, které ukazují na důkazy, jež ovlivňují naše chápání stárnutí, bolesti, sociální spokojenosti a indikátory onemocnění.